Producent nagrobków i pomników cmentarnych

Lisów, ul. Kielecka 5

26-026 Morawica

 

Pon - Pt 9.00 - 17.00

Sobota 9.00 - 13.00

 

Jaki rodzaj kamienia wybrać na nagrobek?

Dla każdego z nas śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem. Często zdarza się także, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie zmarłego do ostatniej drogi. Pochówek wymaga dokonania wielu formalności, a także podejmowania istotnych wyborów. Jednym z nich jest decyzja, jak ma wyglądać miejsce spoczynku zmarłego. Jednym z podstawowych zagadnień w tym zakresie jest wybór materiału, z jakiego zostanie wykonany nagrobek. Poniżej przedstawiono zestawienie ich poszczególnych rodzajów.

Materiały na nagrobki stosowane w przeszłości

Dawniej popularnym budulcem wykorzystywanym w procesie tworzenia nagrobków było tzw. lastriko. Jest to mieszanina substancji takich jak:

  • cement,
  • gryps,
  • woda,
  • barwnik.
jaki kamien wybrac na nagrobek

Charakterystyczną cechą tego materiału jest jego stosunkowo niska cena. Dzięki temu rozwiązanie to było wyjątkowo popularne w minionych latach.

Często wykorzystywanym materiałem w procesie tworzenia nagrobków były także konglomeraty kwarcowe. Tworzy się je poprzez połączenie zmielonego kamienia kwarcowego oraz żywicy. Następnie z uzyskanej masy formuje się pożądany kształt. Obecnie jednak nie zaleca się wykonywania nagrobków z powyższych materiałów. Możemy ostatecznie rozważyć wykorzystanie lastriko lub konglomeratów kwarcowych w przypadku, gdy posiadamy bardzo ograniczony fundusz pogrzebowy.

Współczesne rozwiązania

W dzisiejszych czasach do produkcji nagrobków powszechnie wykorzystuje się różne rodzaje kamienia naturalnego. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka trwałość materiału, jego zadowalające walory estetyczne, a także możliwość dowolnego formowania nagrobka. Dzięki temu przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją tego typu budowli sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Jednym z najbardziej popularnych kamieni pochodzenia naturalnego wykorzystywanych do budowania nagrobków jest granit. Jako jego główne składniki wymienić można kwarc, plagioklaz, skaleń potasowy i biotyl. Granit występuje jako kwaśna skała. Jego struktura jest jawnokrystaliczna, czemu zawdzięcza on swój jasny odcień. Materiał ten powinniśmy wybierać w sytuacji, gdy wymagamy wysokiej trwałości nagrobka oraz jego wytrzymałości na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Nagrobek wykonany z granitu zachowa swój wygląd przez wiele lat. Ponadto jest to najtwardszy materiał, dzięki czemu wskazuje się na jego odporność na wszelkiego rodzaju zarysowania i zniszczenia. Istotną zaletą granitu jest również brak konieczności stosowania regularnej pielęgnacji nagrobka. Nie musimy także używać do jego czyszczenia specjalistycznych detergentów. Z powodzeniem umyjemy miejsce pochówku przy pomocy zwykłej gąbki i wody. Takie rozwiązanie zapewni nam dużą wygodę.

Nieco mniej odporny na działanie pogody jest natomiast marmur. Do cech charakterystycznych tego materiału należy jego miękkość. Stąd wynika niska wytrzymałość na czynniki zewnętrzne nagrobków wykonanych z tego kamienia. Ponadto musimy pamiętać o konieczności zastosowania specjalistycznego preparatu czyszczącego ten rodzaj nagrobka. Mimo to ta metamorficzna skała zapewni okazały i monumentalny wygląd grobu. Dodatkowo miękkość materiału ułatwi obróbkę kamienia, dzięki czemu uda się wykonać nagrobek w dowolnym kształcie. Marmur powinniśmy wybierać w sytuacji, gdy oczekujemy wysoce estetycznego i niemalże patetycznego wyglądu miejsca pochówku.

Kolejnym popularnym kamieniem naturalnym w przemyśle pogrzebowym jest obecnie piaskowiec. Powstaje on w procesie cementacji piasku wytworzonego wskutek wietrzenia skał. Jest to zatem drobnoziarnista skała osadowa. Zaletą piaskowca jest łatwość jego obróbki, dzięki czemu mamy możliwość dostosowania kształtu nagrobka do swoich upodobań. Powinniśmy jednak pamiętać, że materiał ten niepoprawnie i mało starannie pielęgnowany szybko straci swój urok. Dodatkowo jest on znacznie mniej trwały niż granit i marmur.

Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę wybierając kamień na nagrobek?

Jak można wywnioskować, każdy kamień naturalny, z którego wykonywany jest nagrobek, ma swoje wady i zalety. Wybierając odpowiedni materiał, powinniśmy pamiętać o kilku aspektach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na upodobania swoje, ale także naszego zmarłego. W dalszej kolejności należy wziąć pod uwagę wymaganą trwałość kamienia, a także konieczność jego pielęgnacji. Odpowiednio dobrany materiał zapewni piękny wygląd nagrobka na długie lata.