Producent nagrobków i pomników cmentarnych

Lisów, ul. Kielecka 5

26-026 Morawica

 

Pon - Pt 9.00 - 17.00

Sobota 9.00 - 13.00

 

Najpiękniejsze nagrobki i pomniki cmentarne powstają z kamienia naturalnego, a najchętniej wybieranym jego rodzajem jest granit. Jest to występująca na całym świecie skała magmowa, która idealnie nadaje się na płyty nagrobne. Głównie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości fizyczne, takie jak twardość i wytrzymałość na działanie nawet bardzo ekstremalnych czynników atmosferycznych. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne granitu. Jego liczne odmiany o różnorodnych wzorach i kolorach pozwalają tworzyć stylowe i piękne pomniki pamięci, które zachwycają niezmiennie przez kolejne dziesięciolecia.

Poznaj nasze realizacje nagrobków i pomników cmentarnych

W naszej galerii znajdziesz nagrobki pojedyncze, podwójne, dziecięce nowoczesne i ekskluzywne.

Zobacz realizacje

Najczęściej stosowane kamienie naturalne na nagrobki

Pomniki cmentarne, jakie spotkać można na polskich cmentarzach, zwracają uwagę różnorodnością pod względem kształtu i zdobień, a przede wszystkim zastosowanych materiałów. Obok idealnie gładkich i błyszczących jak tafla szkła płyt, są płyty matowe oraz wręcz o chropowatej, surowej fakturze. Jeśli chodzi o kolorystykę, dominują wszelkie odcienie szarości i grafitu, ale wśród nich są także piękne nagrobki w kolorze brązowym, zielonym, różowym, piaskowym, a nawet kremowym i czarnym. Za tę różnorodność barw odpowiadają rozmaite gatunki i rodzaje kamienia naturalnego, które wykorzystuje się do wznoszenia pomników na cmentarzach. Najczęściej są to:
- granity,
- marmury,
- piaskowce.
Obok naturalnych materiałów wciąż używane są także te syntetyczne, głównie konglomerat kwarcowy oraz lastriko. Bez wątpienia jednak najpopularniejszym surowcem nagrobkowym jest granit.

Granit – ponadczasowy i niemal niezniszczalny kamień na nagrobki

Płyty granitowe nie bez powodu dominują na polskich cmentarzach – surowiec, z jakiego go zrobiono, jest bowiem wręcz idealnym materiałem na obiekty kojarzące się z wiecznością. Ten gęsty, twardy i ciężki kamień skutecznie opiera się upływowi czasu i wytrzymuje najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Niestraszny mu mróz, silne słońce, śnieg ani deszcz. Jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie, dlatego przez wielu uznawany jest wręcz za niezniszczalny materiał. Choć cena granitu jest wyższa niż materiałów syntetycznych, wzniesienie z niego nagrobka się opłaca, ponieważ jego solidność sprawi, że przez długie lata pomnik nie będzie wymagał kosztownych renowacji. O ponadczasowości granitu świadczą jednak nie tylko jego właściwości fizyczne, ale również estetyczne. Nagrobki granitowe od razu można rozpoznać po szlachetnych odcieniach i wzorach stworzonych przez naturę, a ich piękno pozostaje niezmienne przez długie lata.

Najpopularniejsze rodzaje granitu na pomniki

Granity występują na wszystkich kontynentach na Ziemi, wydobywa się je również w Polsce np. w okolicach Strzegomia. W naszym zakładzie proponujemy właśnie niezwykle ceniony na polskim i zagranicznym rynku granit strzegomski. W ofercie mamy także bardzo atrakcyjne gatunki sprowadzane m.in. ze Skandynawii, Brazylii, czy Indii. Do najczęściej używanych przez nas granitów do budowy nagrobków należą:

Granit Strzegom — można go łatwo rozpoznać, ponieważ występuje głównie w jasnych odcieniach szarości (czasami z domieszką odcienia żółtego) i ma charakterystyczną, wyrazistą i regularną ziarnistość. Większość płyt z tego materiału przypomina melanż. Pięknie prezentuje się zarówno na nagrobkach jednolitych, jak i w połączeniu z elementami w innych odcieniach i wzorach.

Granit Impala – ten rodzaj kamienia sprowadzany jest z Południowej Afryki, najczęściej z RPA, a niektóre jego rodzaje pochodzą z Indii. Z wyglądu przypomina nieco granit ze Strzegomia, ponieważ występuje również głównie w odcieniach szarości, ale częściej jednak ma kolor ciemnego grafitu. Ma zwykle mniej wyrazistą ziarnistość, dlatego uznawany jest za bardzo elegancki i stylowy.

Na nagrobki doskonale nadają się też kamienie skandynawskie np. Szwed występujący najczęściej w wersji ciemno-grafitowej lub niemal całkowicie czarnej.

Granit – kolory idealne na nagrobki cmentarne

Na polskich cmentarzach widać coraz większą różnorodność, jeśli chodzi o style i kolorystykę pomników. Powodem jest znacznie większa niż kiedyś dostępność rozmaitych rodzajów granitu, który bez trudu można dzisiaj sprowadzić z najdalszych zakątków świata. Z tego też względu płyty nagrobne coraz częściej zaskakują swoimi kolorami – do najczęściej spotykanych należą:
- szary we wszelkich odcieniach,
- melanż (połączenie czerni, szarości i bieli),
- grafit,
- czerń,
- róż,
- brąz,
- beż.

Szczególnie ceniony jest czarny granit, który odznacza się mniejszą nasiąkliwością, ale przede wszystkim zachwyca swoim ekskluzywnym wyglądem. Warto zauważyć, że coraz częściej w nagrobkach stosowane jest połączenie płyt o różnej kolorystyce. Dzięki temu można uzyskać niepowtarzalny efekt i tym samym sprawić, że nagrobek będzie wyróżniał się na tle innych.

Bez względu na to, który granit zostanie wykorzystany do wzniesienia pomnika cmentarnego, będzie to z pewnością świetny wybór pod względem jakości, trwałości i estetyki. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Proponujemy nie tylko duży wybór kamienia naturalnego na nagrobki, ale także doskonały park maszynowy i doświadczenie, które pozwala nam realizować najbardziej ambitne projekty pomników na cmentarz.

pomnik cmentarny z granitu